fbpx

Digitalizacja nie jest nowym wynalazkiem – Paweł Prymakowski

CEO
Słowa kluczowe:
analizaclouddygitalizacjasoftwaresystem ERPwiedza

Digitalizacja nie jest nowym wynalazkiem

Digitalizacja nie jest nowym pomysłem. Rewolucja cyfrowa ma swój początek na końcu lat 50 XX wieku i ciągle trwa. Najprostszą definicją digitalizacji jest określenie jej jako procesu przenoszenia informacji na zdigitalizowany, czy cyfrowy, format (np. do odczytu na komputerze). Jednak od początku rewolucji definicja ciągle ulega zmianie i poszerza się. W dzisiejszych czasach niemal wszystko może być przeniesione do formatu cyfrowego i to jest świat, w którym żyjemy.  

Termin digitalizacja stał się niezwykle popularny, jeśli chodzi o biznes i rozwiązania dla przedsiębiorstw. Jednak, jak było to wskazane wcześniej, jest co coś z czego wiele firm korzysta od dłuższego czasu. Wdrażanie i modernizacja rozwiązań IT I procesów biznesowych w przedsiębiorstwach staje się modne.  

Warto pamiętać, że we wprowadzaniu procesów digitalizacji nie chodzi tylko o bycie modnym. Chodzi o stawanie się bardziej efektywnym i usprawnianie prowadzenia biznesu. 

Digitalizacja z każdym krokiem pozwala łatwiej jest łączyć wewnętrzne i zewnętrzne procesy. Kiedy kroki są robione wśród rozwiązań chmurowych możliwe jest korzystanie z tych połączeń w czasie rzeczywistym. Co więcej, rozwój technologii oznacza zacieśnianie relacji z całym światem – ze źródłami danych, urządzeniami, innymi programami, procesami i przedsiębiorstwami. Otwiera to Twoją firmę na wszystkie możliwości IoT (Internetu rzeczy – Internet of Things). IoT pozwala na przesyłanie danych bez zaangażowania czynnika ludzkiego. Możesz otrzymywać wszystkie informacje i dane na swój telefon komórkowy czy komputer.

Ogromną zaletą obecnego stanu rewolucji cyfrowej jest fakt, że ilość danych nie jest już przytłaczająca. Dziś możliwe jest korzystanie i analizowanie wszystkich danych, które otrzymujemy w bardziej efektywny sposób dzięki wszystkim zmianom w Big Data. W tym miejscu można dostrzec kolejny jasny punkt tego, że wszystko staje się bardziej cyfrowe – dostęp do technologii jest znacznie łatwiejszy. Dostępne systemy ERP można łatwej zaimplementować, ich utrzymanie jest tańsze, a rozwiązania są prostsze w integracji. Jeśli zaś chodzi o systemy do zarządzania przedsiębiorstwem to dzięki rozwiązaniom ERP w chmurze (cloud solutions) czas wdrożenia skrócił się z miesięcy (a nawet lat!) do tygodni. To jest coś co jest warte nazwania rewolucją! 

Digitalizacja

Może wydawać się, że to bardzo dużo informacji i danych. Wiele osób może zastanawiać się czy ich przedsiębiorstwa potrzebują wszystkich tych modernizacji i usprawnień. W mojej opinii tak, potrzebują. Poniżej kilka przykładów, dlaczego inwestowanie w nowoczesną digitalizację, IoT i rozwiązania chmurowe się opłaca.  

Szybciej, lepiej, taniej i zawsze na czas.

Te słowa najlepiej podsumowują zalety stawania się coraz bardziej cyfrowym. Przyjrzyj się bliżej, dlaczego warto wybrać technologię cyfrową, rozwiązania chmurowe i IoT. 

Digitalizacja

Przede wszystkim rozwiązania cyfrowe przynoszą firmom oszczędności na wielu poziomach. Jednym z przykładów jest fakt, że możliwe jest śledzenie zużycia energii przez maszyny i sprawdzić, który sprzęt zużywa jej najwięcej, a dzięki temu znaleźć sposób na redukcję zużycia.  

Nowe technologie dotyczą także prognozowania. Dają możliwość prognozowania nie tylko popytu, sprzedaży czy zużycia zasobów, ale również przewidują najlepszy czas na przeprowadzenie konserwacji. Dzięki rozwiązaniom IoT urządzenia mogą komunikować się z tobą wysyłając sygnały o ich obecnym statusie i przyszłych koniecznych naprawach.  

Kolejna zaleta może być określona jednym słowem – wzrost. Wzrost innowacji, efektywności I produktywności. Dzięki podglądowi całej firmy i jej procesów można znaleźć słabe punkty, zdalnie zarządzać pracą, znaleźć najbardziej efektywny sposób produkcji, śledzić wykorzystanie elementów, zużycie zasobów, trasy i zestawienia komponentów (BOM). 

Stawanie się coraz bardziej cyfrowym nie dotyczy tylko twojej firmy.

Jest również istotne w komunikacji z dostawcami. Dzięki komunikacji w czasie rzeczywistym możesz sprawdzić, gdzie znajduje się dostawa w dowolnym czasie. To usprawnia twój łańcuch zaopatrzenia, a zdobyte informacje pozwalają na lepsze zarządzanie operacjami.  

Ale czy to wszystko naprawdę jest takie wyjątkowe? Przyjrzyjmy się bliżej liderowi światowego rynku technologii w pełni automatycznych ekspresów do kawy dla hoteli i restauracji. Wykonują oni niesamowitą pracę przy użyciu chmurowego ERP – Microsoft 365 oraz IoT opartych na chmurze Azure.  Digitalizacja – jej podstawą są dane generowane przez maszyny (np. czas parzenia, stan konserwacji, czas, lokalizacja maszyny itp.). Wszystkie te dane przechowywane są w jednej lokalizacji, co sprawia, że łatwiej można je poddać analizie. Grupa jest bardzo dobrym przykładem użycia IoT poprzez uzyskanie danych o stanie konserwacji maszyny, aby umożliwić przewidywanie konserwacji (technicy mogą zdecydować czy sami mają dokonać naprawy lub zamówić części zastępcze). Ponadto zespół sprzedaży może zobaczyć, jak często używana jest maszyna i ustalić, które produkty sprzedają się najlepiej.  

To tylko jeden z przykładów jak działa ERP w chmurze oraz IoT. Warto pamiętać, że te rozwiązania sprawdzają się również w innych branżach niż produkcja, takich jak sprzedaż i dystrybucja, usługi profesjonalne czy w innych.  

Cyfrowa era jest najlepszym momentem, aby zapomnieć o dużych, pochłaniających czas wdrożeniach systemów ERP i bolesnych upgradach. To czas, żeby chodzić z głową w chmurach i zainwestować w elastyczne rozwiązania systemów ERP opartych na chmurze.

Wiele firm kojarzy wdrożenia ERP z niekończącymi się integracjami czy drogimi aktualizacjami. Ale te czasy minęły. Teraz możesz rozpocząć pracę na nowym systemie ERP w przeciągu tygodni a nawet dni. Upgrady są dokonywane w chmurze przez dostawcę, co sprawia, że są one praktycznie niewidzialne dla Ciebie i pracy przedsiębiorstwa. Porównaj to ze swoim systemem! 

RamBase jest doskonałym przykładem takiego chmurowego ERP. 

Digitalizacja

RamBase to doskonałe narzędzie IT skrojone na miarę potrzeb firm mających ambicje działania z sukcesem w dobie cyfrowej gospodarki opartej o międzynarodowe relacje biznesowe. Warto szczególnie zwrócić uwagę na niższy, w porównaniu do klasycznych rozwiązań On-premise, nawet do 77%, całkowity koszt utrzymania systemu (tzw. TCO). Pozwala to dokonać modelowej optymalizacji budżetu w firmie. W odróżnieniu od systemów klasycznych, redukujemy koszty takie jak: zakup sprzętu hardware, dodatkowe wynagrodzenie personelu IT klienta, usługi wsparcia i utrzymania systemu. (….) Dodatkowo wdrożenie RamBase jest, jak na standardy rozwiązania klasy enterprise, błyskawiczne. Można je zamknąć już w 8 tygodni od momentu podpisania umowy do tzw. Go Live. Firmy w Polsce z pewnością docenią tę przewagę.” – mówi Jakub Polkowski Channel Executive Poland, RamBase / Jakob Hatteland Computer AS. 

Każdy chce otrzymać rezultaty tak szybko jak tylko to możliwe, a rozwiązania chmurowe pozwalają to osiągnąć.  Digitalizacja – jedną z jej najlepszych stron i przechodzenia na rozwiązania chmurowe jest fakt, że teraz systemy ERP są dostępne niemalże dla każdej firmy. Istnieją rozwiązania dedykowane konkretnym branżom lub rozmiarom przedsiębiorstwa. Dzięki temu nie muszą być dopasowywane (customizowane) i nie wymagają dużych inwestycji finansowych (co w przypadku rozwiązań on-premise może być zamrożeniem dużej ilości aktywów). 

Wszystkie te rzeczy nie są bajką o przyszłości. To coś co możesz dostać teraz i usprawnić swoje przedsiębiorstwo. Nie czekaj ani sekundy dłużej i dowiedz się więcej o rozwiązaniach chmurowych ERP dla twojej branży.  

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Następna wypowiedź