Microsoft dba o to, żeby jego aplikacje jak najlepiej ze sobą współpracowały. Z każdym kolejnym upgradem czy wydaniem jeszcze bardziej upraszcza użytkownikom pracę na różnych aplikacjach, sprawiając, że zyskują oni spójne doświadczenie. Co więcej, każda nowość to ułatwienie czy usprawnienie pracy użytkowników. W przypadku ogłoszeń zaprezentowanych podczas My Build to przede wszystkim ułatwienie pracy programistów.
Wiele zmian ogłoszonych podczas konferencji dotyczyło rozwiązania Microsoft Azure. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na zmianach i rozwiązaniach w Azure Cosmos DB.
Azure Cosmos DB
Azure Cosmos DB to usługa bazy danych NoSQL, która pozwala na tworzenie nowych aplikacji. Po aktualizacji Azure Cosmos BD programiści mogą modyfikować określone pola lub właściwości w dokumencie bez konieczności odczytu i zamiany pełnego dokumentu. Dodatkowo bez serwerowa usługa Azure Cosmos DB jest teraz ogólnie dostępna dla wszystkich interfejsów API.

Zmieniło się również podejście do opłat. Microsoft zaproponował tygodniowe rozliczanie, w którym płaci się tylko za te zasoby, których faktycznie się używa.
Azure Cosmos DB – Systemy operacyjne i nauka

Wprowadzone zmiany to również usprawnienia dla użytkowników Linuxa. Teraz zyskają oni takie samo doświadczenie programowania jak użytkownicy innych systemów operacyjnych.
Microsoft pozwolił również na bezpłatne tworzenie, testowanie i naukę Azure Cosmos DB na urządzaniach z systemem Linux i macOS.
Pamięć podręczna
Zintegrowana pamięć podręczna usługi Azure Cosmos DB jest teraz dostępna w wersji zapoznawczej. Klienci mogą zoptymalizować koszty obciążeń z dużą ilością odczytu, konfigurując zintegrowaną pamięć podręczną na swoich kontach Azure Cosmos DB. Co ważne, zintegrowana pamięć podręczna optymalizuje koszty i zwiększa wydajność w przypadku obciążeń z dużą ilością odczytu odpowiednio nawet o 96 procent i 300 procent.
Bezpieczeństwo danych
Wielokrotnie podkreślaliśmy, że dla Microsoftu bardzo ważne są kwestie bezpieczeństwa. Funkcja Always Encrypted dla usługi Azure Cosmos DB (wersji zapoznawczej), umożliwia klientom szyfrowanie poufnych danych w aplikacji, zanim zostaną one zapisane w ich bazach danych, zapewniając, że poufne części danych są dostępne tylko dla odpowiednich odbiorców. Funkcja również ułatwia spełnienie prawnych wymogów zabezpieczenia danych.

Rozszerzona bezpłatna warstwa usługi Azure Cosmos DB, teraz ogólnie dostępna, zapewnia deweloperom większą elastyczność w zakresie wprowadzania innowacji dzięki przepustowości aprowizowanej na 1000 jednostek żądań i bezpłatnych 25 GB do przechowywania miesięcznie.
Inne usługi i zmiany w Azure
Firma Microsoft wprowadziła kilka aktualizacji usług Azure AI, aby pomóc programistom w szybszej modernizacji typowych procesów biznesowych.
Azure Bot Service
Usługa Azure Bot Service zapewnia zintegrowane środowisko stworzone specjalnie do tworzenia botów. Dzięki wprowadzonym zmianom obejmuje teraz wizualną kanwę do tworzenia treści z rozszerzalnymi narzędziami typu open-source. Dzięki temu programiści mogą dodawać funkcje mowy i telefonii oraz testować, debugować i publikować boty w wielu kanałach przy minimalnym kodzie zmiany.
Azure Metrics Advisor
Usługa Azure Metrics Advisor będzie ogólnodostępna po udostępnieniu wersji zapoznawczej we wrześniu. Platforma monitorowania szeregów czasowych zapewnia zestaw interfejsów API do pozyskiwania danych, wykrywania anomalii i analiz diagnostycznych bez konieczności posiadania wiedzy o uczeniu maszynowym.
Azure Video Analyzer
Usługa Azure Video Analyzer, łączy analizę wideo na żywo i indeksowanie wideo w jednej usłudze. Teraz jest dostępna w wersji zapoznawczej. Ma ona pomóc deweloperom w szybkim tworzeniu analizy wideo opartej na sztucznej inteligencji z przechowywanych i strumieniowym przesyłaniem obrazu. Live Video Analytics umożliwia programistom tworzenie inteligentnych aplikacji wideo przy użyciu wybranej przez nich sztucznej inteligencji. Dodatkowo Video Indexer automatycznie wyodrębnia zaawansowane metadane z treści wideo i audio. Korzystanie z usługi Azure Video Analyzer obejmuje bezpieczeństwo w miejscu pracy, obsługę w sklepie, zarządzanie zasobami cyfrowymi i monetyzację zawartości.
Zgrupowane usługi Azure
Zgrupowane usługi Azure. Microsoft zgrupował wszystkie usługi Azure, a także Azure Cognitive Search, Azure Form Recognizer i Azure Immersive Reader, w nową kategorię Azure AI, którą nazywa Azure Applied AI Services. Usługi opierają się na kognitywnych interfejsach API z usług Azure Cognitive Services i Azure ML. Przyśpieszają opracowywanie rozwiązań sztucznej inteligencji, zapewniając dodatkową sztuczną inteligencję specyficzną dla zadania i wbudowaną logikę biznesową firmy Microsoft.
Już wkrótce przedstawimy kolejne nowości zaprezentowane na konferencji Microsoft My Build 2021.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!